Minél többet gyakorolj érettségi feladatokon! Az előző évekből már rengeteg feladatsor elérhető megoldással együtt ingyen az interneten. Hiába tudod nagyon jól a kémiát, ha nem ismered a feladatok logikáját. Tanulás közben folyamatosan próbálj feladatokat megoldani, ez abban is segít, hogy megtudd; mit nem tudsz még.
- Az alapoknál kezd a tanulást! Amíg nem érted egészen, mi is az a kovalens kötés, hiába próbálod megérteni a molekulák téralkatából származó fizikai tulajdonság-különbségeket. Gondold át, hogy hol tart a kémiatudásod, és a legelső hiányzó láncszemnél kezd a tanulást!
- Ne hanyagold el a kémiai számításokat! Ne jelentsd ki, hogy neked az nem megy! Valójában nem olyan bonyolultak ezek a számítások, a legtöbb minimális matematikai tudást igényel (a feladatok 90%-a megoldható egyszerű egyes arányossággal). Ezen kívül kell időnként egy kis százalékszámítás, és emelt szint esetén logaritmus a pH számításnál. A számolási feladatok megoldása csak gyakorlás kérdése! Ha nem vagy kreatív matekos meg tudsz tanulni néhány egyszerű számítási „sablont”, amivel neki tudsz fogni a feladatoknak. (Ha kreatív vagy, akkor viszont engedd el a sablonokat!!) Az érettségiben (főleg emelt szinten) sok-sok pontot jelentenek a számítások.
- Rajzolj sokat szerkezeti képleteket! Ez főleg a szerves kémia tanulása során segít. Ha tanulsz egy vegyületről, rögtön rajzold is le magadnak, sokkal jobban rögzül, mintha csak az ábrát nézegeted. Legyen melletted mindig egy piszkozat-papír, amire csak úgy firkálhatsz!
- Törekedj rá, hogy valóban megértsd a dolgokat! A kémiát piszok nehéz megtanulni, ha csak memorizálni próbálod a képleteket, egyenleteket, összefüggéseket. Sokkal jobban jársz, ha energiát fektetsz a dolgok megértésébe. A kémia tudománya több, jól megérthető „rendszert” tartalmaz, ezeket próbáld elsajátítani, hogy ne kelljen minden egyesével megjegyezni. (Ha a további tanulmányaid során is fogsz kémiát tanulni, akkor végképp fontos, igazi tudást szedj most fel magadra.)
- Tanuld meg használni a periódusos rendszert! Telis-tele van hasznos információkkal, szánj rá időt és energiát, hogy megtanuld ezeket kinyerni belőle!
- Tanuld meg használni a számológépedet és a függvénytáblázatot ! Ezek jó munkatársaid, de ha nem tudod őket használni, sok időt és energiát pazarolsz.
- Járj utána, hogy van-e fakultáció az iskoládban! Ha igen, mindenképp járj be rá, még akkor is, ha esetleg nem kedveled annyira a kémia tanárodat, ugyanis csak a javadra válhat. Ha nem érzed hasznosnak a faktot, előre gyűjtsd össze a kérdéseidet, és azokat tárd a tanárod elé; akkor tényleg arról lesz szó, amire szükséged van! (Ha látja rajtad a kémia tanárod az elszántságot, azt biztosan értékelni fogja.)
- Gondold végig, hogy milyen tanulási módszerekkel vagy a leghatékonyabb! Melyik napszakban a legfogékonyabb az agyad? Több apró részletben, vagy órákon át belemerülve szeretsz tanulni? Egyedül, vagy társaságban? Színes ceruzákkal aláhúzva, vagy üres papírral? Teremtsd meg ezeket a körülményeket, és ragaszkodj hozzájuk! ( Ha egyetemre készülsz, akkor úgyis nagyon jól jön, ha az első vizsgaidőszakra már lesznek kiforrott tanulási módszereid.)
- Keress a környezetedben olyan diákokat, akik hasonló cipőben járnak! Nagyon jó tud lenni, ha van egy együtt érző társ, akivel néha meg tudod osztani tanulási gondjaidat, vagy éppen örömeidet. Könnyebbség, ha van kivel felosztani a tételek kidolgozását, vagy ha van kit megkérni, hogy magyarázzon el valamit. Valójában ilyenkor a magyarázó jár a legjobban, hiszen tanítás közben tanul leginkább az ember (ezt tapasztalatból tudom).